Debry del Sole na przestrzeni lat. Historia spotkań z Romą [VIDEO]

Już w sobotni wieczór SSC Napoli będzie musiało rozegrać jeden z najtrudniejszych i być może najważniejszych meczów w tym sezonie. Neapolitańczycy pojadą bowiem do Rzymu na Stadio Olimpico, gdzie zagrają z wiceliderem Serie A - AS Romą. Będą to już 140. Debry Słońca.

Pierwszej Debry del Sole miały miejsce 10. listopada 1929 roku również na terenie "Wilków". Padł wtedy remis 2:2. Rewanż w Neapolu również nie został rostrzygnięty, był wynik 1:1. W następnym sezonie Roma wygrała u siebie 3:1, a Napoli u siebie 3:0. Łącznie bilans zwycięstw jest niestety na korzyść obecnego wicelidera Serie A: 50:48:41 B-B: 183:158.

28.04.12 Roma 2:2 Napoli napolilogo50x50.png W ostatnich pięciu meczach pomiędzy tymi zespołami zawsze wygrywał gospodarz. Ostatni remis padł wiosną 2012 roku w Rzymie 2:2. Natomiast zwycięstwo gości miało miejsce pół sezonu wcześniej Napoli 1:3 Roma. Napoli ostatni raz w Rzymie wygrało w lutym 2011 roku. Było wtedy 2:0.

Ostatnie 5 spotkań

G: Pajnić 45+3\', 70\';
Prawdziwy mecz na szczycie. Zrównane punktami pierwsza Roma i drugie Napoli toczyły bój o miejsce lidera Serie A. Niestety Azzurri wyszli na ten mecz osłabieni bez Maggio oraz Higuaina, który ostatecznie zameldował się na boisku. Mimo to Neapolitańczycy przycisnęli Romę i udało im się dwukrotnie zagrozić bramce "Wilków" na tyle groźnie, że mogło być już 0:2. Niestety obie sytuacje skońćzyły się źle dla Pandeva i Insigne. A, że niewykorzystane okazje lubią się mścić, w 3. minucie doliczonego czasu gry do pierwszej połowy Daniele Orsato gwiżdze dyskusyjny faul Cannavaro. Wlepia mu również żółty kartonik. Do piłki podchodzi Pjanić i bezpośrednio z rzutu wolnego ładuje piłkę do siatki. Jakby tego było mało, w 70. minucie Borriello padł również po faulu Cannavaro, tym razem w polu karnym. Sędzia pokazał na jedenastkę oraz drugą żółtą kartkę dla piłkarza Napoli. Paolo opuścił boisko, a Pjanić po raz drugi wpisał się na listę strzelców. Był to kontrowersyjny mecz, ale niestety przegrany.

G: Gervinho 13\' 88\', Strootman 32\'; De Sanctiis(sam.) 47\', Mertens 70\'
Niesamowity dwumecz w półfinale Coppa Italia czekał kibiców zarówno Romy, jak i Napoli. Pierwszy mecz odbył się na Stadio Olimpico. Niestety już w 13. minucie solowa akcja Gervinho i kilka błędów w obronie Napoli - 1:0. Następnie "strzał życia" Strootmana z 30 metrów - 2:0. Na szczęście Azzurri otrząsnęli się po przerwie i już w 47. minucie strzał Higuaina po akcji niefortunnie obił się od De Sanctiisa - 2:1. A w 70. minucie genialny odbiór i świetna akcja Mertensa - 2:2. Niestety w samej końcówce składna akcja gospodarzy i gol Gervinho. Ogromna radość na Stadio Olimpico - 3:2 - przedwczesna.

Rewanż w półfinale Pucharu Włoch. Wynik pierwszego starcia był niezły zarówno dla Napoli, któremu wystarczało 1:0 oraz dla Romy, która nie mogła przegrać. Na szczęście, będący już pod ścianą, Benitez bardzo dobrze zmotywował i ustawił zespół do tego spotkania. Azzurri bardzo szybko zaatakowali aplikując kilka ciosów w stronę bramki gości. Ofensywna postawa Napoli oraz silna obrona Romy pozwoliła na utrzymanie się wyniku 0:0 tylko do 33. minuty. Niezła wrzutka w pole karne Christiana Maggio i świetna główna Callejona dal prowadzenie gospodarzom. W tamtym momencie pewny awans mięli Azzurri. Mimo to nie zwalniali tempa. Zagrali to co lubią i już na początku drugiej części spotkania dobili rywali. Najpierw w 48. minucie wrzutkę Hamsika wykorzystał Higuain, a w 51. minucie prostopadłe podanie od Mertensa efektownie wykończył Jorginho sam na sam z bramkarzem. Wynik nie uległ zmianie, co oznaczało pewny awans do finału Coppa, który z resztą Błękitni wygrali.

G: Callejon 81\';
Po kilku potknięciach prze bardzo gęsty terminarz Azzurri zajmowali trzecie miejsce i nadal mięli zamiar gonić drugich Rzymian. Mecz na własnym stadionie z rywalem zajmującym jedno miejsce wyżej był bardzo dobrym momentem do przełamania się. Mimo słabej gry przez cały mecz udało się wygrać Napoli. Gola zdobył bezbarwny w tamtym meczu Callejon. Pewnie wykończył akcję strzałem głową w samej końcówce. Roma nie zdążyła już odpowiedzieć.
G: Higuain 3\', Callejon 85\';
Wynik tego meczu był adekwatny do tego co działo się na boisku. Azzurri po słabym początku sezonu wracali do górnej części tabeli. Był to mecz pomiędzy piątym, a drugim zespołem w Serie A (tak jak ten, który odbędzie się w sobotę). Błękitni stworzyli sobie więcej okazji i spokojnie wynik mógł być okazalszy. Bardzo dobrze spisała się w tamtym meczu obrona na spółkę z bramkarzem zachowując czyte konto.

Przyżyjmy to jeszcze raz. Napoli 2:0 Roma